Podsetio bih da je 19. aprila bilo tačno 11 godina od kako je usvojen Briselski sporazum, jedan od potpisnika bila je i Evropska unija, a iako je Srbija ispunila sve teške uslove, Zajednica srpskih opština nije ni na vidiku. Srbi imaju 11 godina neispunjenih obećanja, svakodnevnih izgovora i neistina i slučajne ili namerne nesposobnosti EU da stvari pomeri sa mrtve tačke, iako je garant tog sporazuma, rekao je danas u Njujorku predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Srbiju predstavlja predsednik Srbije Aleksandar Vučić a, u delegaciji sa predsednikom Vučićem je i ambasador Srbije u SAD Marko Đurić. U ime Prištine u Njujorku je predsednica Kosova Vjosa Osmani.
– Izveštaj o radu Unmika koji je pred nama danas je nešto o čemu se razgovara mesec i po dana od kada je ovo uvaženo telo održalo specijalnu sednicu o situaciji na Kosovu i Metohiji 8. februara. Dozvolite mi da vas podsetim da je hitna sednica održana na zahtev Republike Srbije, da su privremene institucije na tzv. Kosovu predvođene Aljbinom Kurtijem prouzrokovale tenzije. Srbija je Savetu bezbednosti UN predstavila sve što se dogodilo, pravno nasilje, fizičko nasilje i selektivno targetiranje Srba na KiM. Svi članovi SB UN su procenili da su naši argumenti i podnete žalbe bili u skladu sa činjenicama. Naročito ističem da se većina koja je prihvatila našu argumentaciju sastojala od zemalja koje ne poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije na način kojim je to predviđeno odredbama pravno obavezujuće rezolucije Saveta bezbednosti 1244 – kazao je Vučić.
On je ukazao na činjenicu da Priština stvara nepodnošljive uslove za život Srba na Kosovu i Metohiji.
Ukazao je i da je sednica održana i zbog toga što je onemogućeno da se na KiM transakcije obavljaju u dinarima, čime je režim u Prištini dramatično i dodatno učinio svakodnevni život Srba i drugih nealbanaca teškim, s obzirom na to da oni uglavnom primaju svoje prihode u dinarima.
– Potezi prištinskih vlasti pogađaju svakog podjednako, bez obzira na uzrast i pol i sve u okviru šovinističke agende usmerene ka kreiranju Velike Albanije – rekao je Vučić.
– Ukidanje upotrebe dinara predstavlja kulminaciju etnički motivisane, produžene kampanje protiv Srba od strane prištinskih institucija. Aljbin Kurti je pričao pred svima vama da je Srbima dao tromesečni prelazni period, tokom kog nijedno pravo Srba neće biti zloupotrebljeno da prihvate i primaju dinar. Od trenutka kada se završila sednica, niko u Prištini, niti u međunarodnoj zajednici nije ni pomenuo tromesečni prelazni period. I sve mere protiv Srba u vezi sa dinarom počele su da se primenjuju odmah – rekao je Vučić.
Zbog toga su, ukazuje, Srbi i drugi nealbanci na Kosovu i Metohiji i dalje onemogućeni da dobijaju svoje penzije, plate, socijalna primanja, dečji dodatak i sva druga plaćanja, zbog čega je rad škola, obdaništa, medicinskih, socijalnih i drugih institucija praktično onemogućen.
– Zaposleni u tim institucijama koji još uvek rade suočavaju se svakodnevno sa strahom od neosnovanog hapšenja koje Kurtijev režim masovno sprovodi pod lažnim optužbama. Ova situacija u velikoj meri utiče na decu u obdaništima, penzionere, samohrane majke i teško obolele ljude u ruralnim sredinama, ali naravno i sve ostale – rekao je Vučić.
Predsednik Vučić je naveo i da je od 8. februara do danas održano pet rundi razgovora u Briselu.
– Jedini opipljiv ishod ovih napora je bilo izlaganje pravih prištinskih motiva. Glavni pregovarač Prištine, Bisljimi, Kurtijev zamenik i njegov partner u progonu civilnog stanovništva, potvrdili su da su njihove jednostrane i eskalatorne odluke da efikasno ukinu dinar na Kosovu i Metohiji u dubokoj meri uticali na ljude, za razliku od Kurtijevih uveravanja, koje je on izneo pred ovim uvaženim telom, da su optužbe Srbije lažne i da niko, uključujući Srbe, nije pogođen ovom odlukom – rekao je Vučić.
Kako je rekao, desilo se 16 napada na Srbe, pucnjava, zastrašivanja sve manjeg broja povratnika.
– Nasilno uklanjanje tabli od strane policije sa nazivima imena na srpskom jeziku. Kontinuirani napadi u okviru kampanje progona Srba produbili su se, progonitelji Srba su zaplenili velike količine medicinskih sredstava u Zubinom Potoku i Kosovskoj Mitrovici. UNMIK-u nedostaje preciznosti o događajima iz ovog perioda – rekao je Vučić.
Vučić odgovorio na optužbe Vjose Osmani
Predsednica tzv. Kosova dovela je silovane žene na sednicu SB UN da svedoče o navodnim srpskim zločinima.
Vučić je reagovao na činjenicu da je Osmani dovele sa sobom žene koje ne mogu biti članice delegacije.
“Doveli ste ljude koji ovde ne pripadaju, ne pripadaju diplomatskom koru. Ovo je neka vrsta političkog teatra i nameštaljka. Bio sam potpuno fokusiran na izveštaj Karoline Zijade, a slušali smo kao da se radi o sudskom procesu za suđenje Srbima za nešto od pre 25 godina. Što nas niste obavestili o tome ko će biti članovi delegacije? Zar stvarno verujete da nije bilo silovanih Srpkinja. Marica Mirić iz Belog Polja sa Kosova i Metohije koja je silovana nekoliko puta, a onda zaklana, ali to nije bila tema ovog sastanka. Sledeći put nas bar obavestiti kao jedne od osnivača UN da će neki građani dovesti više ljudi kako bi krivicu svaljivali na drugu stranu. Ovde smo da razgovaramo o izveštaju. Čuli ste da je Srbija prikazala iranske dronove… Niko u Srbiji nikada nije video nikakav iranski dron!” kazao je Vučić.
Ruski predstavnik Vasilij Nebenzja je takođe reagovao, ali ističe da ga je predsednik Vučić preduhitrio.
“Ovo je očigledno kršenje procedura”, kazao je Nebenzja.
Nakon što je Osmani rekla da su te žene i savetnice u njenom “kabinetu”, Nebenzja je odmah odgovorio da gospođa Osmani može da misli da ima neki kabinet, ali je u SB UN prisutna kao privatno lice.
“Kurti je lagao, a stalno biva nagrađen”
Vučić je podsetio i na ilegalnu eksproprijaciju srpskog zemljišta za izgradnju prištinskih vojnih baza, arbitrarna hapšenja desetina uticajnih Srba, stalno prisustvo policijskih vozila u mirnim sredinama, bespotrebno pucanje, otimanje imovine SPC, preoravanje i uništavanje srpskog groblja.
– Preoravanje i uništavanje srpskih groblja, onemogućavanje isplata plata i penzija Srbima na KiM, sredstva za finansiranje narodnih kuhinja i drugih prihoda, kao i mnogi napadi na srpsku decu, pokušaj ubistva jedanaestogodišnjeg dečaka i njegovog rođaka, kao i napad na pravoslavne objekte. Ne možemo da nabrojimo koliko je događaj u Banjskoj bio u medijima, a nijedan mali procenat teza nije iskorišćen da se pomene vojnik Vljose Osmani, koji je na srpski Božić pucao na dečaka. Ponekad se pitamo, da li činjenica da je optužen za manji prekršaj ima to što su žrtve Srbi? – rekao je Aleksandar Vučić.
Vučić je podsetio na napad na Miloša i Stefana Stojanovića.
– Umesto da bude sankcionisan, prištinski režim je i dalje nagrađivan. Još jedan pokazatelj da je Aljbin Kurti lagao jeste kada je govorio o navodnom uvođenju tromesečnih perioda kad je reč o uvođenju nove valute, što se nije desilo, a stalno biva nagrađen. A ovo ukazuje da nikad nisu govorili istinu – naglasio je Vučić.
Podsetio je i na sramne izbore na severu Kosova i Metohije.
– Nove albanske opštinske vlasti su bile potvrđene bez bilo kakvog političkog legitimiteta i onda su došli kao okupatori praćeni teško naoružanim specijalcima – kazao je Vučić.
“Od UNMIK – a očekujemo precizan izveštaj”
Očekujemo od UNMIK-a, dodao je on, da daju jasan i precizan izveštaj o situaciji na terenu, i objektivan.
– Srpska policija, predviđena članom 9, zamenjena je Kurtijevom koja preti, hapsi, i niko nije preduzeo ništa da zaustavi taj teror – rekao je.
Predsednik je ukazao na hapšenje Srećka Sofronijevića koji je ranjen na političkom protestu.
– Sofronijević je jedva preživeo pucnjavu, a da niko od prištinskih specijalaca nije kažnjen. On je čovek koji nema ni prekršaj iza sebe i sve vreme prištinskog terora je proveo u svojoj kući – kazao je Vučić.
Srbija traži puštanje političkih zatvorenika, naglasio je on.
“Članstvo u SE Kurti bi dobio još jednu pobedu na tanjiru”
Podseća da Kurti javno odbija da primeni Briselski sporazum, iako ga je tzv. kosovska skupština usvojila sa 2/3 većinom.
– Na terenu imamo kontinuirano i nesankcionisano proganjanje Srba u formalno mirnodopskim uslovima – rekao je predsednik Srbije.
Srbija je posvećena dijalogu Beograda i Prištine, dodao je on. To što Priština ne primenjuje nijednu preuzetu obavezu dokaz je da želi progon Srba, objasnio je.
– Očigledno je da su nam hitno potrebna rešenja koja znače više Unmika, a ne manje – rekao je on.
Članstvom u SE Kurti bi bio nagrađen političkom podrškom za sledeće “izbore” na KiM.
– Kurti bi dobio još jednu pobedu na tanjiru – kazao je Vučić.
Kina podržava teroritorijalni integritet Srbije
Predstavnik Kine pozvao je Prištinu da odustane od jednostranih akcija koje izazivaju tenzije i konfrontaciju. Takođe, podsetio je da je važno formirati ZSO i da se Kina nada da će EU zadržati neutralnost kao medijator.
– Kina podržava strane da nađu međusobno prihvatljivo rešenje kroz dijalog u skladu sa Rezolucijom SB 12 44, a srpski suverenitet, nezavisnost i teroritorijalni integritet moraju biti u potpunosti poštovani – kazao je on.
Narativ “ljudska prava iznad suvereniteta” efektivno svode ljudska prava na političko oruđe kako bi se NATO mešao u unutrašnje stvari država, što ugrožava i suverenitet i obećanu zaštitu ljudskih prava, upozorio je on.
Francuska: Hitno potreban napredak ka normalizaciji
Predstavnik Francuske Nikola de Rivijer poručio je da je hitno potreban napredak ka normalizaciji, jer će osigurati stabilnost u regionu, i neizbežan je uslov za evrointegracije.
Smatra da su sporazumi postignuti u Briselu i Ohridu veliki uspeh i zahteva punu implementaciju.
Francuska će, poručuje, nastaviti da podržava posredovanje EU.
Napominje da Beograd i Priština moraju da ispune svoje obaveze i pozdravlja konstruktivne akcije na obe strane.
Mora se, međutim, ići dalje, dodaje ambasador i ukazuje da se formiranje ZSO od Prištine predugo očekuje.
“Nadamo se da će biti postignug nepovratan progres, u skladu sa aspiracijama Kosova da postane član Saveta Evrope”, istakao je ambasador.
Istakao je da izbori na severu KiM moraju biti organizovani što pre, uz učešće svih zajednica.
Apeluje na strane da pronađu rešenje u dijalogu, kako bi prevazišli tenzije koje je stvorila odluka Prištine da ukine upotrebu dinara.
Sednicu otvorila Karoline Zijade
Sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj je predstavljen redovni šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša o radu UNMIK-a počela je danas u Njujorku.
Ispred mesta gde sedi predsednik Srbije Aleksandar Vučić piše Srbija, dok ispred Vjose Osmani stoji tabla na kojoj piše – Vjosa Osmani.
Sednicu je otvorila predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a Karoline Zijade, prezentovanjem izveštaja.
Između ostalog, govorila je i o izborima koji su juče održani na severu Kosova.
– Samo 253 registrovanih glasača je iskoristilo svoje pravo. Ovo, na žalost, pravi uslov da se održi krhko stanje a mi ćemo sa našeg stanovišta nastaviti da pružamo podršku dijalogu – kazala je ona.
Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš je u svom redovnom šestomesečnom izveštaju o radu Misije UN-a na KiM, za period od 19. septembra 2023. do 15. marta 2024. godine, naveo da nije bilo napretka ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština uprkos diplomatskom pritisku i izrazio zabrinutost zbog primene nove regulative o platnom prometu koja je, kako je naveo, uticala na ekonomska i socijalna prava Srba i drugih nevećinskih zajednica.
On je pozvao na hitan razgovor o otvorenim pitanjima u okviru dijaloga uz posredovanje EU, kako bi se osigurala prava svih pogođenih zajednica i najugroženije grupe bile zaštićene.
Gutereš je najoštrije osudio, kako je naveo, ozbiljan bezbednosni incident 24. septembra u Banjskoj, koji je doveo do tragičnog gubitka života i pozvao na završetak istrage i “privođenje počinilaca pravdi bez odlaganja”.
U oktobru prošle godine održana je poslednja redovna sednica Saveta bezbednosti UN o radu Unmika, dok je u februaru ove godine na zahtev Srbije, a nakon odluke prištinskih vlasti da zabrane upotrebu dinara, održana vanredna sednica SB UN.