Bosiljak, hvaljen kao vrhovni vladar botanike, ima ogromnu vrijednost kao snažan antioksidans i moćno prirodno antibakterijsko sredstvo. Cijenjena od davnina, ova cijenjena biljka vrvi ljekovitim fitonutrijentima. Uzgajana posebno zbog svojih ljekovitih listova i sjemenki, ova višegodišnja zeljasta biljka prava je riznica ljekovitih svojstava.
Optimalno okruženje za ovu biljku je toplo i tropsko. Bosiljak, biljka s više od 60 identificiranih vrsta, općenito se može klasificirati u tri osnovne kategorije: slatki bosiljak, ljubičasti bosiljak i bosiljak.
Održavanje bosiljka je povjetarac, bilo da se uzgaja na otvorenom ili u zatvorenom prostoru. Za gušći rast i nicanje svježih grančica savjetuje se redovito podrezivanje cvjetnih pupova. Preporuča se napraviti rezove ispod lišća na dugim, tankim stabljikama.
Divan miris svježeg bosiljka nosi ugodnu zemljanu notu i ne samo da služi kao sladak dodatak jelima, već nudi i obilje nutritivnih prednosti. Ova biljka posebno je bogata vitaminom K, ključnim nutrijentom za pravilno zgrušavanje krvi. Iznenađujuće, samo dvije žlice bosiljka osiguravaju nevjerojatnih 29% preporučenog dnevnog unosa ovog esencijalnog vitamina.
Osim svojih aromatičnih svojstava, bosiljak je bogat vitaminom A i beta-karotenom, koji djeluju kao snažni antioksidansi i štite stanične membrane raznih organa, uključujući krvne žile, od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Ovo zaštitno djelovanje pomaže u sprječavanju oksidacije kolesterola u krvotoku, u konačnici smanjujući šanse za razvoj stanja poput ateroskleroze, srčanog i moždanog udara.
Osim obilja željeza, kalcija, magnezija, vitamina C i kalija, biljka također posjeduje niz drugih vitamina i minerala. Nadalje, ima antibakterijska svojstva i sadrži flavonoide koji čuvaju DNK.
Ljekovita svojstva bosiljka obuhvaćaju niz ljekovitih svojstava.
Sa svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, ova tvar služi kao prirodni antibiotik, posebno u kombinaciji s češnjakom, što rezultira stvaranjem iznimno snažnog prirodnog antibiotika.
Proces pročišćavanja krvnih žila uključuje učinkovito uklanjanje LDL kolesterola iz arterija, čime se osigurava njihova čistoća.
Nadalje, bosiljak se koristi za prevenciju i liječenje brojnih zdravstvenih problema, uključujući ali ne ograničavajući se na glavobolje, proljev, zatvor, kašalj, parazite, bradavice, bolesti bubrega i široku lepezu drugih bolesti.