Nakon tragedija koje su se dogodile u Srbiji početkom maja, kada je u dve pucnjave – u osnovnoj školi u Beogradu i kod Mladenovca – ubijeno 19 osoba, pristupilo se analizi zakona i propisa koji uređuju oblast mentalnog zdravlja, a tokom leta vođena je i javna rasprava o predloženim izmenama Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.
Dopune ovog zakona predložilo je Ministarstvo zdravlja nakon masakra u OŠ “Vladislav Ribnikar” u kom je dečak od 13 godina ubio devetoro dece i čuvara, a za koga nema preciznog rešenja šta s njim raditi budući da nije krivično odgovoran, a smešten je u Kliniku za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu u Beogradu.
Iako je javna rasprava o izmenama ovog zakona završena, u javnosti su se pojavila pogrešna tumačenja predloženih izmena Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama da zahvaljujući njima dečak ubica iz “Ribnikara” može bite pušten na slobodu. Budući da je reč o opasnoj zabludu koja može da uznemiri i širi paniku u javnosti, iz vrha vlasti demantuju takva neosnovana tumačenja.
– Šanse da dečak bude pušten na slobodu su nula. Mi do sada nismo imali ovakav slučaj u Srbiji i morali smo pravno da se time bavimo, ali izmene Zakon o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama odnose se više na uspostavljanje ustanova za smeštaj takvih lica, a ne da oni budu pušteni na slobodu – navode iz Vlade Srbije.
Podvlači i da je izuzetno opasno pogrešnim tumačenjem izmena zakona širiti paniku u javnosti.
U Palati pravde
U Palati pravde 20. oktobra počelo je suđenje roditeljima dečaka ubice po privatnim tužbama 27 članova porodice žrtava iz OŠ “Vladislav Ribnikar”. U pitanju je parnični postupak po prijavi koju su porodice podnele, a u kojoj su istakle imovinsko pravni zahtev zbog pretrpljenog duševnog bola usled smrti bliskog lica, kao i zbog straha.
Ocu i majci dečaka ubice je privremeno zabranjeno da raspolažu nekretninama i novcem. Podsetimo, protiv majke dečaka ubice je već podneta jedna tužba – nju su tužila četiri člana porodice jedne od žrtava pucnjave u OŠ “Vladislav Ribnikar”, oni su zatražili odštetu u iznosu od oko 300.000 evra.
Kako je Kurir ranije pisao, nacrt dopuna Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama predviđa da deca mlađa od 14 godina koja počine zločine, a koja inače po zakonu ne mogu krivično odgovarati, ubuduće bi trebalo da budu smeštena u posebnim odeljenjima psihijatrijskih ustanova s obezbeđenjem, a tu mogu biti i bez saglasnosti roditelji ili staratelja, s kojima može biti zabranjen i svaki kontakt.