Vest da je u KB Sveti Duh u Zagrebu preminulo sedmogodišnje dete nedelju dana nakon operacije krajnika, obišla je region. Da se ovako rutinska operacija završi fatalno, prava je retkost, kažu stručnjaci, međutim, nije nemoguće.
“Iako deluje rutinski, operacija krajnika za nas lekare traje dve nedelje. Toliko vremena je potrebno dok se stanje kod osobe ne stabilizuje potpuno,” kaže primarijus dr Vladan Šubarević sa Instituta za Majku i dete.
– Te operacije se rade mnogo češće nego kod odraslih. To je tricky operacija sa puno zagonetki i nepredviđenih situacija. Iako veoma retko, i fatalni ishodi mogu da se dese. To jeste rutinska operacija, ali ima puno zamki – objašnjava dr Šubarević.
Ističe da nije problem izvaditi krajnike, već završiti operaciju.
– Za nas lekare operacija krajnika traje dve nedelje. Nije problem izvaditi krajnike, već završiti operaciju – kaže dr Šubarević.
Dr Vladan Šubarević navodi da postoje dva veoma kritična momenta nakon operacije krajnika. Prvi je 24 sata nakon operacija, dok je drugi sedam dana kasnije.
– Hemostaza, iliti zaustavljanje krvarenja mnogo je veći problem, nego sama operacija krajnika. Tu treba biti veoma precizan i veoma oprezan. Važno je da dete ili pacijent izađu potpuno čisti iz operacione sale, ali tada smo završili samo jedan mali deo operacije. Dve nedelje nakon operacije su kritične i može se desiti da dođe do ovako tragičnog ishoda – kaže dr Šubarević.
Sekundarna krvarenja su ta koja mogu dovesti do tragičnog ishoda, a prvi kritičan momenat je u prva 24 sata posle operacije.
– Dete se i zadržava 24 sata na odeljenju da ne bi došlo do takve komplikacije. Drugi kritični period je upravo ovo što se desilo sada u Zagrebu, to je sedmi ili osmi dan posle operacije, kada se dešavaju fibrinske naslage na mestima rana u ustima. Umesto krajnika, vi imate dve rane koje se ne ušivaju, već zarastanje ide ispod tih fibrinskih naslaga, koje počinju da otpadaju sedmi ili osmi dan. Ukoliko one otpadnu u većim količinama, moguće je krvarenje. Ta krvarenja se često dešavaju, ali se na svu sreću srećno završe. Međutim, u ovakvim situacijama važno je doći do svog lekara kako bi se krvarenje zaustavilo. Nekada se desi da krvarenje bude jače, da se desi noću i da se ljudi ne snađu, a onda može da dođe do fatalnog ishoda – kaže dr Šubarević.
Nije svako krvarenje opasno
Navodi da ima i više tipova krvarenja koji mogu da se dese nakon operacije krajnika.
– Opasne mogu biti i dehidratacija, ali mogu se desiti i manja krvarenja. Svakako, savet je svim našim pacijentima da na svaku naznaku krvarenja ili štagod da primete kod deteta, makar bilo i najmanje krvarenje, odmah dođu do svog lekara i vrate se na odeljenje – kaže dr Šubarević.
Kada se operiše treći krajnik
Operacija krajnika radi se tačno onda kada je to neophodno, objašnjava dr Šubarević.
– Treba poštovati indikacije za operaciju. Niti treba vaditi krajnike, niti raditi bilo šta, ako za to ne postoje razlozi. Ako dete ima četiri i više puta godišnje ima gnojne i streptokokne infekcije i tako više godina zaredom, njemu ćemo vaditi krajnike, ako imamo dete koje hrče i guši se, njemu ćemo smanjiti krajnike, dok ćemo, ako imate dete koje hrkucka i ima često zapaljenje uha, njemu ćemo ukloniti treći krajnik – kaže dr Šubarević za “Prva” TV.
Dr Vladan Šubarević zaključuje da nije istina da će pluća biti ugroženija kod onih koji nemaju krajnike, te da, ukoliko se krajnici odstrane, drugi organi će preuzeti tu funkciju.