Stanovnici Kašmira, koji kontroliše Indija, pripremaju se za svoje prve regionalne izbore u poslednjih deset godina, koji će im omogućiti da imaju sopstvenu skraćenu vladu, takođe poznatu kao lokalna skupština, umesto da ostanu pod direktnom vlašću Nju Delhija.
Kašmir sa većinskim muslimanskim stanovništvom podeljen je između nuklearnih rivala Indije i Pakistana i na njega u potpunosti polažu pravo obe. Deo pod upravom Indije je na ivici otkako je vlada premijera Narendre Modija okončala svoj specijalni status 2019. godine i takođe ukinula svoju državnost.
Ankete će se održati u tri faze usred naglog porasta pobunjeničkih napada na vladine snage u delovima oblasti Džamua u kojima dominiraju hinduisti i koji su ostali relativno mirni tokom tri decenije oružane pobune protiv indijske vladavine.
Sa kampanjom koja se pojačala uoči izbora, glavna indijska opoziciona Kongresna partija formirala je savez da zajedno traži glasanje sa Nacionalnom konferencijom, najvećom proindijskom kašmirskom političkom strankom u regionu. Modijeva Bharatiia Janata partija ima slabu političku bazu u dolini Kašmira, srcu decenija anti-indijske pobune, dok je jaka u Džamuu.
Istorija spornog Kašmira
Budućnost Kašmira ostala je nerešena na kraju britanske kolonijalne vladavine 1947. godine kada je indijski potkontinent podeljen na pretežno hinduističku Indiju i uglavnom muslimanski Pakistan. Pakistan se dugo zalagao za pravo na samoopredeljenje prema rezoluciji UN usvojenoj 1948. godine, koja je pozvala na referendum o tome da li Kašmirci žele da se spoje sa bilo kojom od zemalja.
Militanti u delu Kašmira koji kontroliše Indija bore se protiv vladavine Nju Delhija od 1989. godine, dok Indija insistira da je militantnost u Kašmiru terorizam koji sponzoriše Pakistan, optužbu koju Islamabad poriče. Desetine hiljada civila, pobunjenika i vladinih snaga ubijeno je u sukobu koji većina kašmirskih muslimana smatra legitimnom borbom za slobodu.
Kakav je trenutni status regiona?
Kašmir pod indijskom upravom je bez lokalne vlade od 2018. godine kada je indijska vladajuća partija Bharatiia Janata prekinula podršku lokalnoj Kašmirskoj narodnoj demokratskoj partiji, srušivši koalicionu vladu i raspuštanje skupštine. Godinu dana kasnije, Modijeva vlada je opozvala poluautonomiju regiona i degradirala ga na teritoriju pod federalnom kontrolom.
Kao rezultat toga, Kašmir koji drži Indija izgubio je zastavu, krivični zakon, ustav i nasleđenu zaštitu zemlje i radnih mesta. Takođe je podeljena na dve savezne teritorije, Ladak i Džamu-Kašmir, kojima je direktno vladao Nju Delhi, što mu je omogućilo da imenuje administratora koji će njime upravljati zajedno sa neizabranim vladinim zvaničnicima.
Od tada je uveden niz zakonskih i administrativnih promena bez učešća javnosti, što je izazvalo gnev stanovnika regiona čije su građanske slobode takođe bile ograničene, a mediji zastrašeni.
Indijski zvaničnici su u više navrata govorili da je taj potez — da se oblikuje ono što se naziva “Naja Kašmir” ili “novi Kašmir” — neophodan za borbu protiv separatizma, podsticanje većeg ekonomskog razvoja i potpunu integraciju regiona u zemlju.
Čak i nakon izbora, savezna vlada Indije će i dalje donositi odluke
Izbori će se održati između 18. septembra i 1. oktobra, a glasovi će se prebrojati 4. oktobra.
U teoriji, ankete će videti tranziciju vlasti iz Nju Delhija u novoizabranu lokalnu skupštinu sa glavnim ministrom koji će služiti kao najviši izabrani zvaničnik u regionu sa savetom ministara, slično kao pre 2018. godine.
Ali nove ankete teško da će novoj vladi dati bilo kakva zakonodavna ovlašćenja, jer će Kašmir pod kontrolom Indije i dalje biti “teritorija Unije” – region koji direktno kontroliše savezna vlada – sa indijskim parlamentom i dalje kao zakonodavac u regionu. Izabrana skupština će imati samo nominalnu kontrolu nad obrazovanjem i kulturom.
Državni status Kašmira mora biti vraćen da bi nova vlada imala moć. Čak su i kašmirske proindijske stranke, poput Nacionalne konferencije i Narodne demokratske partije, obećale da će se politički i pravno boriti za povratak poluautonomije Kašmira.
Kako stanovnici Kašmira gledaju na predstojeće izbore?
Mnogi su ravnodušni, dok neki veruju da bi njihov glas mogao biti način da se izrazi duboko ogorčenje na Modijevu stranku. Većina muslimanskih stanovnika regiona želi nezavisnost od Indije ili ujedinjenje sa Pakistanom.
Međutim, Kašmirska proindijska politička elita, od kojih su mnogi zatvoreni zbog navodnog remećenja mira i šamaranih slučajeva korupcije 2019. godine, vidi priliku na ovim izborima da se politički suprotstavi promenama indijske vladajuće stranke.
Istorijski gledano, izbori u Kašmiru koji drži Indija su ostali osetljivo pitanje, a mnogi veruju da su više puta namešteni u korist proindijskih političara u regionu.
Na prethodnim izborima separatistički lideri kašmirskih muslimana koji osporavaju suverenitet Indije nad regionom pozvali su na bojkot glasanja, nazivajući to nelegitimnom vežbom pod vojnom okupacijom.