Mihail Pičugin, stanovnik Burjatije, koji je preživeo 67 dana u čamcu na naduvavanje u Ohotskom moru, prilikom čega je izgubio 50 kilograma, objasnio je kako je preživeo sakupljajući kišnicu. Na more je otišao sa bratom i nećakom, koji su umrli od iscrpljenosti. On je podelio svuju priču za medije.
„Spasao sam se uz božiju pomoć. Noge su mi bile mokre i bilo je hladno, a vodu sam sakupljao od kišnice. Tu je bila i vreća za spavanje od kamilje dlake. Mokre noge bih zavlačio ispod nje i vrpoljeći se ih zagrevao. Sam Bog me je spasao“, rekao je Pičugin.
Mihail je sa bratom i nećakom krenuo na pecanje 9. avgusta, ali se motor na čamcu ubrzo pokvario. Kvar nisu mogli da poprave, a ubrzo talasi su počeli da nose čamac dublje na otvoreno more. U početku su se oslanjali na zalihe hrane i vode, koje su ubrzo ponestale.
Početkom septembra preminuo je njegov nećak Ilja, od gladi, a nedugo potom, krajem istog meseca, umro je i brat Sergej. Tada je Mihail vezao tela za čamac kako ne bi upala u more. Jeo je samo ostatke graška i sakupljao kišnicu, a kada je pronađen, ponestala mu je sva hrana.
Pičugin je postavio reflektore po čamcu, pomoću kojih su ga mornari i primetili i spasili, piše Telegram kanal “112“.
Oni su prvo pomislili da je u pitanju bova za pecanje, ali kad su se približili primetili su čoveka kako maše rukama. Iscrpljenog čoveka su podigli na brod i nahranili čorbom, kako bi ga oporavili.
Tatjana Savčenko, zamenica predsednika Magadanske vlade, obećala je da će vlasti platiti za njegovu kartu kuči i pomoći njegovim rođacima. Prema njenim rečima, njegovo stanje je sada zadovoljavajuće.
Nikolaj Zorčenko, kapetan ruske fregate „Palada“ objasnio je za RIA Novosti da je toliko vremena bilo potrebno da se nađe čamac jer je bila smanjena ribolovna aktivnost u ovoj oblasti.
Pronađen umotan u ćebad
Mihail Pičugin (45) pronađen je umotan u ćebad i prsluk za spasavanje u minijaturnom čamcu za koji je vezao narandžastu zastavicu u očajničkom pokušaju da privuče pažnju, a sa njim u čamcu su ležala i dva beživotna tela, za koje se ispostavilo da pripadaju njegovom starijem bratu (49) i 15-godišnjem nećaku, piše “BBC”.
Oni su 9. avgusta krenuli ka okrugu Ohla u oblasti Sahalin kroz Sahalinski zaliv kada je kontakt sa njima izgubljen, navedeno je u saopštenju Dalekoistočnog transportnog tužilaštva. Oni su navodno krenuli da gledaju kitove kada im se pokvario motor na čamcu.
Ministarstvo za vanredne situacije Habarske teritorije izvestilo je 18. avgusta da su spasioci poslali četiri aviona u potragu za ljudima, a do tada je već ispitano 55.000 kvadratnih kilometara mora i 2.000 kilometara obale. Čamac je pronađen tek juče, 14. oktobra, u blizini sela Ust-Hajruzovo, na teritoriji Kamčatke, a spasili su ga ribari na ruskom ribarskom brodu poetičnog imena ’’Anđeo’’.
Kako je saopštilo tužilaštvo, preživeli muškarac je u stanju šoka i pružena mu je lekarska pomoć, a prema njegovim rečima, motor čamca se pokvario i krenuo da ih vuče dalje ka moru. Tačne okolnosti i vreme smrti druge dve osobe nije poznato.
Pičugin je izgubio 50 kilograma, što je oko pola njegove kilaže, a, prema rečima Kamchatka_life.ru, uspeo je da sačuva tela svojih rođaka.
Prema pisanju medija, Mihail Pičugin se privatno bavi pecanjem, pa se pretpostavlja da mu je prethodno iskustvo na moru delimično pomoglo da preživi.
“Kada su rekli da je živ, pomislila sam kako smo čekali na čudo koje se na kraju ostvarilo”, rekla je Ekatarina Pičugina, njegova bivša žena, za KP-Irkutsk.
Lokalni eksperti su zapanjeni zbog toga što je on preživeo 67 dana u čamcu u ekstremnim uslovima.
Dmitri Lisicin, borac za zaštitu životne sredine, je rekao kako su se ovde desila dva čuda, piše ’’DailyMail’’.
“Prvo je to da se tako mali čamac bez kontrole nije bio uhvaćen u oluju nakon dva meseca plovidbe. Ne mogu da razumem kako je to moguće, a drugo je to da je neko preživeo. Veoma je tužno što su dve osobe izgubile život, ali činjenica da je treća osoba izdržala ledeno, olujno more je prosto neshvatljiva. To je pravo čudo”, rekao je on.
Nakon što se oporavi, ribar bi mogao da završi u zatvoru do sedam godina, uprkos njegovom čudesnom preživljavanju. Rusko saobraćajno tužilaštvo je pokrenulo istragu o potencijalnom kršenja zakona o pomorskoj bezbednosti, jer njegov čamac po zakonu ne bi smeo da odlazi toliko daleko od obale.