U novembru očekuje nas državni praznik – Dan primirja u Prvom svetskom ratu, koji se praznuje neradno, a ove godine pada u ponedeljka, što znači da će zaposleni i školarci moći da spoje taj dan sa subotom i nedeljom i dobiće tri neradna dana.
Dan Primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se svake godine 11. novembra kao sećanje na 1918. godinu, kada su baš tog dana u železničkom vagonu u Кompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Primirje je potpisano u 5.45 ujutru, s stupilo je na snagu „jedanaestog sata, jedanaestog dana,jedanaestog meseca“ 1918. Primirje je prvobitno isteklo nakon 36 dana i nekoliko puta je produžavano, a formalni mirovni sporazum je postignut tek naredne godine kada je potpisan Versajski ugovor.
Povodom ovog državnog praznika, ove godine građane Srbije očekuje pravi mini odmor, jer će se ovaj neradni dan spojiti sa vikendom, te će zaposleni i školarci odmarati tri dana.
Kako je praznik počeo da se obeležava u Srbiji?
Dan primirja se od 2005. godine u Srbiji obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama, a od 2012. se obeležava kao državni praznik. Dan primrija u Srbiji se praznuje neradno.
Prvi svetski rat počeo je 28. jula 1914. kada je Austrougarska objavila rat Srbiji, tačno mesec dana nakon atentanta na prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu.
Za Srbiju je rat završen 13. novembra 1918. potpisivanjem sporazumom sa Mađarskom, samo dva dana nakon potpisivanja primirja na Zapadnom frontu.
Veliku pobedu u Prvom svetskom ratu Srbija je skupo platila pošto je, prema različitim procenama, tokom rata izgubila između 1.100.000 i 1.300.000 stanovnika, što je u to vreme bila gotovo trećina ukupnog stanovništva, odnosno oko 60 odsto muške populacije.