Više od 80 zemalja sada slavi Međunarodni dan muškaraca
Ideju o obeležavanju dana “jačeg pola” osmislio je dr Džerom Tilaksing 1999. godine
Međunarodni dan muškaraca obeležava se svake godine 19. novembra. Ipak, za razliku od Međunarodnog dana žena 8. marta, Dan muškaraca nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija.
Ciljevi proslave Međunarodnog dana muškaraca uključuju fokusiranje na zdravlje muškaraca i dečaka, poboljšavanje rodnih odnosa, promovisanje rodne ravnopravnosti, te isticanje pozitivnih muških uzora, ali i značaj brige o zdravlju muškaraca.
Ovaj dan se obeležava da bi se istakla društvena pitanja sa kojima se suočavaju muškarci i dečaci, i da bi se skrenula pažnja na njihova dostignuća u ekonomskoj, društvenoj, kulturnoj i političkoj sferi.
Majkl Kimel napisao je za list Gardijan: “Naziv Međunarodnog dana muškaraca toliko je opterećen – da li je za ili protiv rodne ravnopravnosti? Nadahnut feminizmom ili mu se protivi? – da to čini previše teškim kretanje kroz to političko minsko polje. Možda ga treba preispitati.”
Bez obzira šta se u budućnosti bude dešavalo sa Međunarodnim danom muškaraca, danas, 19. novembra, obeležavamo dan naših dragih očeva, braće, prijatelja, životnih partnera ili bilo kojih muškaraca koji su svojim prisustvom, namernim ili slučajnim, učinili naš život lepšim, a verovatno i malo komplikovanijim, piše “Danas”.
Praznik osmišljen 1999. godine
Za razliku od Međunarodnog dana žena 8. marta, Međunarodni dan muškaraca nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija.
Iako su ideje o obeležavanju Međunarodnog dana “jačeg pola” postojale još šezdesetih godina prošlog veka, tek 1999. godine je taj dan osmislio i koordinirao dr Džerom Tilaksing sa Univerziteta Zapadne Indije u Trinidadu i Tobagu.
Tilasking je odabrao 19. novembar kao datum, delimično zato što je to bio datum rođenja njegovog oca. Doktor Tilaksing je želeo da istakne važnost dobrih muških uzora i primera.
Zvaničnici Uneska dali su pismenu podršku ideji obeležavanja Međunarodnog dana muškaraca, i dok se praznik u Trinidadu i Tobagu obeležava od 1999. godine, danas više od 80 zemalja slavi taj dan.
Jedna majka bila je pionir obeležavanja Dana muškaraca
Indijska zagovornica za prava muškaraca Uma Čala, majka dvoje dece, takođe je odigrala važnu ulogu u uspostavljanju Međunarodnog dana muškaraca kao globalnog datuma.
Uma Čala je bila pionir u obeležavanju Međunarodnog dana muškaraca u Indiji 2007. godine ne znajući odakle je taj datum zapravo došao, ali verujući u važnost toga da se taj dan obeleži kao način da se razotkrije zlostavljanje koje muškarci nekada trpe.
Međunarodni dan muškaraca obeležava se između ostalih država, u Australiji, Argentini, SAD, Kanadi, Danskoj… Kada je reč o susedima – u Mađarskoj i Bosni i Hercegovini. Ipak, i u zemljama koje nisu na spisku onih gde se ovaj dan slavi, pojedine organizacije i udruženja na svoj način daju doprinos obeležavanju Dana muškaraca.
Dečaci ne plaču – mit ili istina
Stigmatizacija emocionalne ranjivosti kod muškaraca jedan je od ključnih faktora koji doprinosi njihovim problemima mentalnog zdravlja, pa čak i tragičnim ishodima poput samoubistva, rekla je za “Srnu” psiholog Maja Savanović Zorić povodom Međunarodnog dana muškaraca.
Ona je navela da od najranijeg detinjstva dečaci slušaju da oni ne plaču i da se od njih očekuje da budu hrabri, snažni i sposobni, što se, kako je navela, često tumači kao odsustvo emocija. Savanović Zorić je naglasila da je potrebna promena poruka od malih nogu, te da je potrebno da naučimo dečake da je plakanje zdravo, a izražavanje emocija znak snage.
“Ćalci i malci”
Porodična aktivacija “Ćalci i malci” i radionica “Istraživač u Etnografskom” biće održane danas u Etnografskom muzeju. Radionica “Istraživač u Etnografskom” počinje u 18 časova i traje jedan sat, saopštio je Etnografski muzej.
Planirano je da kroz igru i potragu deca zajedno sa očevima saznaju kako je izgledao život u prošlosti i šta je testija, a šta buklija, gde se prase na ražnju sprema za božićni ručak, a gde stoji “čuvarkuća”. Kako je saopšteno, radionica će biti uzbudljiva i obezbediće nezaboravnu zabavu, druženje i istraživanje.