Dodao je da je tražio od Lindnera da ublaži pravila o potrošnji kako bi omogućio više pomoći Ukrajini, što je Lindner odbio, rekavši da bi takvim potezom “prekršio svoju zakletvu”. Lindner je tako napao Šolcov odgovor na nemačku ekonomsku slabost.
“Olaf Šolc dugo nije prepoznao potrebu za novim ekonomskim buđenjem u našoj zemlji. On je dugo umanjivao ekonomske brige naših građana”, istakao je Lindner u saopštenju.
FDP je najmanja stranka u koaliciji i sada ima samo četiri procenta podrške – ispod cenzusa potrebnog za ulazak u parlament, što znači da je dovedena u pitanje njena politička budućnost, navodi briselski portal.
Prevremeni izbori bi verovatno doveli do formiranja nove vlade koju bi predvodila Hrišćansko-demokratska unija (CDU) desnog centra, koja trenutno vodi u anketama sa velikom razlikom. Lideri CDU su poslednjih godina oštro skrenuli udesno po pitanju migracija, istovremeno se zalažući za snažniju vojnu pomoć Ukrajini.
Ono što su bile glavne nesuglasice među strankama vladajuće koalicije je usvajanje budžeta 2025. godine u kojem treba popuniti prazninu od najmanje 2,4 milijarde evra, a potencijalno i mnogo više, kao i sporazum o merama za obnovu posrnule nemačke ekonomije.
Sukob unutar koalicije dostigao je vrhunac nakon što je Lindner izdao politički dokument sa zahtevima za liberalne ekonomske reforme koje su druge dve stranke teško prihvatile, pozivajući na smanjenje poreza i smanjenje klimatskih politika kako bi se stimulisao ekonomski rast. Obe pozicije dovode stranku u direktan sukob sa njenim koalicionim partnerima.
Očekuje se da će Trampova pobeda dovesti do velikog pritiska na najveću evropsku zemlju. Analiza Nemačkog ekonomskog instituta pokazuje da bi novi trgovinski rat mogao da košta Nemačku 180 milijardi evra tokom Trampove četiri godine vlasti.
Mnogi u Nemačkoj su se nadali da će pobeda Trampa na američkim izborima naterati koaliciju da se drži na okupu zbog straha da će novi predsednik teško upravljati najvećom evropskom ekonomijom. Međutim, na kraju se čak ni pretnja u vidu Trampa nije pokazala dovoljnom da sukobljene stranke ostave po strani svoje razlike.
“Ovo veče izgleda pogrešno i tragično na dan kada Nemačka mora da pokaže jedinstvo i sposobnost da deluje u Evropi”, rekao je ministar ekonomije Robert Habek iz Zelene stranke.
Štajnmajer: Spreman sam da raspišem izbore, kraj jedne koalicije nije kraj sveta
Predsednik Nemačke Frank Valter Štajnmajer izjavio je da je spreman da raspiše nove izbore nakon što je došlo do raspada koalicije kancelara Olafa Šolca, upozorivši sve stranke da treba da se ponašaju odgovorno.
“Kraj jedne koalicije nije kraj sveta. To je politička kriza koju moramo da prevaziđemo”, rekao je Štajnamajer.
Nemački predsednik ima ovlašćenje da raspusti parlament i raspiše nove izbore tek nakon što vlada izgubi glasanje o poverenju. Govoreći o tome, Štajnmajer je poručio da je Nemačkoj potrebna stabilna većina i sposobna vlada.
“Naša demokratija je jaka. Ali sada nije vreme za taktiku i obmane, već za razum i odgovornost”, istakao je nemački predsednik.