Za pojedince koji su se cijeli život borili s debljanjem, vjerojatno su naišli na prijedlog iz raznih izvora, uključujući bake, majke, pa čak i pojedince koji nikada nisu imali djecu, da preskaču večeru, koja se obično održava u 18:00 sati. dovoljan je za uklanjanje eventualne viška kilograma. Ideja “rezerviranja večere za protivnika” često se pokazala uspješnom u postizanju gubitka težine, ali je li ovaj pristup doista koristan za cjelokupno zdravlje? Može li se složeno pitanje pretilosti doista riješiti tako jednostavnim rješenjem?
Uvid u odgovor na ovaj upit daje ruska liječnica Ana Belosova, autoritet za nutricionizam i zdravu prehranu. Tvrdi da dugotrajna razdoblja bez obroka, koja su neizbježna ako je zadnji obrok bio u 18 sati, negativno utječu na organizam. Dr. Belosova dalje pojašnjava razloge koji stoje iza ove perspektive.
Kada tijelo ostane bez hrane 12 sati ili dulje, dolazi do fluktuacije u razini šećera u krvi, s naizmjeničnim porastima i padovima. To predstavlja značajan rizik, budući da glukoza služi kao glavni izvor prehrane za brojne stanice u našem tijelu, posebice one u mozgu.