Ne prođe ni mesec dana da se u Srbiji ne pojavi nova SMS prevara. Tako je i u julu, žale nam se čitaoci, kojima masovno stižu poruke sa nepoznatih brojeva koji našim sugrađanima nude online poslove sa impozantnim, čitaj nerealnim, zaradama.
Svakako glavni savet je ukoliko ovakva poruka nađe put do vašeg telefona, jednostavno je ignorišete, jer ste svakim sledećim korakom u većem riziku da vas prevare.
Uglavnom će vam duž “procesa regrutacije” ili tražiti lična dokumenta ili račune i brojeve sa vaše platne ili kreditne kartice, te ni u kom slučaju ne smete iste da im ostavite.
– Jutros mi je stigla poruka sa nepoznatog broja telefona gde mi devojka koja se bavi istraživanjem tržišta nudi jednostavan i lak online posao – požalio se “Blic Biznisu” jedan čitaoc.
– Hteo bih da ti ponudim posao. Ja sam istraživač tržišta, naša kompanija se bavi istraživanjem tržišta kako bi pomogla turističkoj industriji u Srbiji i zapošljava online zaposlene. Želio bih sa vam podjeliti posao za zarađivanje dnevnog prihoda. Mogu li dobiti malo vremena da ovo objasnim – piše u poruci koju nam je čitalac prosledio.
Kako kaže odmah je shvatio da nešto nije u redu kada je pogledao odakle je pozivni broj sa kog mu je stigla poruka: +373 Moldavija.
Ovo nije izolovan slučaj ovakvih prevara. Kako nam se žali jedna čitateljka, nju opsedaju sa porukama na Whatsappu nudeći joj jednostavan poslić na internetu, opet u turizmu, ali ovaj put iz Poljske.
– Zdravo MI smo Trip Hotel Services LTD, dobro vođena kompanija koja se bavi zapošljavanjem. Posao je jednostavan, traje posla sata dnevno, nema vremenskog ograničenja i može se raditi od kuće uz pomoć mobilnog telefona ili računara. Na poslu možete da zaradite 4.800 zlota dnevno (oko 1.120 evra), a sve uplate se izmiruju istog dana –piše u poruci koju nam je ona prosledila.
Sama činjenica da nude platu od oko 1.120 evra dnevno treba da ukaže da se radi o prevari, a kamoli to da je +234 pozivni broj iz Nigerije!
Odakle prevarantima naši brojevi telefona
Kako je nedavno istakao za “Blic Biznis” Mikica Ivošević, stručnjak za sajber bezbednost i CTO u kompaniji Abstrac DOO, prevaranti naše brojeve telefona i e-mail-ove kupuju online na “deep web-u”.
– To se dešava kroz hakovane baze, npr. neki sajt u Srbiji je hakovan, i ima bazu od 100.000 korisnika i neko odluči da oglasi to na crnom tržištu. Neke od tih prevara su takve da idu masovno, a neke su ciljane, tačno određena niša. Na primer prikupe se podaci o svima koji se bave sportom i imaju e-mailove i brojeve telefona sa sajtova koji su povezani sa sportom. Neke od tih baza se prodaju, neke su javno dostupno – kaže Ivošević.