Ludopatija je nažalost, godinama sve rasprostranjenija na prostorima Bosne i Hercegovine.
Šta ona predstavlja i o kakvoj vrsti bolesti se radi otkrivamo vam u ovome članku.
Ludopatija, poznata i kao patološko kockanje, je poremećaj kontrole impulsa koji karakterizira nemogućnost osobe da se odupre impulsima za kockanje, uprkos ozbiljnim negativnim posljedicama po njihov život. Ovaj poremećaj može značajno utjecati na financijsku stabilnost, emocionalno zdravlje, odnose s obitelji i prijateljima, kao i na profesionalni život.
Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini ima najmanje 50.000 patoloških kockara, a u tu ovisnost koja najčešće počinje iz znatiželje, u posljednje vrijeme sve češće ulaze i djeca i žene.
“Prema procjeni koja je utemeljena na parametrima koji se inače koriste svugdje u svijetu. Dakle, broj stanovnika na određenom području, broj uplatnih mjesta, u BiH je minimalno 50.000 patoloških kockara”, rekao je prošle godine Marko Romić, specijalist traumatske psihologije i osnivač Kluba liječenih ovisnika o kocki.
BiH je država s najviše registrovanih kladionica u Evropi sa više od 3.200 uplatnih mjesta koje ostvaruju enormne prihode, ali većina njih ne plaća poreze, piše Bosnainfo.
U manjem bh. entitetu Rs postoje 804 kladionice kojima upravlja 20 kompanija. Također, ove kompanije širom Rs imaju raspoređena 164 aparata za klađenje. Prihodi naknada za priređivanje igara na sreću u budžetu RS zaključno sa 22. novembrom 2023. godine iznosili su 95,6 miliona KM, pisao je Mondo.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) klasificira ovisnost o kocki kao ludopatiju, koju karatkerizira nekontrolirana želja da se nastavi s kockanjem, neovisno o ekonomskim posljedicama na vlastiti budžet.
Studija u Brazilu, zemlji koja je iza Amerike i Engleske, po potrošnji na klađenja, pokazala je da je 23 posto kockara prestalo kupovati odjeću, 19 posto je prestalo kupovati na tržnici, a 11 posto nije trošilo na zdravlje i lijekove, piše Forbes.