Činjenica je da su Olimpijske igre najveće sportsko takmičenja na planeti i da trebamo biti ponosni svaki kud kad se naša zastava nađe ili u svečanom defileu ili na nekom od olimpijskih borilišta, gdje je vide milijarde ljudi širom planete.
Međutim, najokorjelije ljubitelje sporta u Bosni i Hercegovine beskrajno je rastužila činjenica da smo ove godine na Olimpijskim igrama u Parizu bili zastupljeni sa, slovom i brojem, petero sportista – što je zaista ponižavajuće za državu s takvom sportskom tradicijom kakve je naša!
Ponižavajuće je čak i ako se poredimo samo s područjem koje popularno zovemo “regionom”.
Uloženi novac je jako bitan
Ako moramo prihvatiti činjenicu da su Srbija (112 sportista na Igrama u Parizu), Slovenija (90) i Hrvatska (73) za nas trenutno sportske velesile, teško je “provariti” da imamo gotovo dvostruko manje takmičara od Kosova (9), a ispred nas su i Crna Gora (19) i Sjeverna Makedonija (7).U Barceloni 1992. bili smo zastupljeni sa 14 sportista
Zašto?
“MOK (Međunarodni olimpijski komitet) napravio je studiju koja jasno govori da je uloženi novac u direktnoj relaciji sa uspjehom na sportskom terenu, mada nije jedini faktor”, kaže za Raport Said Fazlagić.
Generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH nastavlja:
“Prvo moramo imati talente, a imamo ih. Zatim finansijsku podršku, pa vrhunske trenere i trenerske timove, tehniku i tehnologiju uz naučnu i zdravstvenu podršku. I, na kraju, potrebno je imati i sreću koja je jako bitna.
Kada se ovo zadovolji, onda sportski rezultat postaje izvjestan”.
A novca OKBiH uglavnom nema i to je jedan od glavnih izvora problema zbog kojeg smo u Parizu bili zastupljeni sa gotovo tri puta manje sportista nego ratne 1992. u španskoj Barceloni, kada smo nastupili sa 14 takmičara.
Fazlagić: Stvari su jasne
A ko je odgovoran, jasno pokazuje Fazlagićeva naredna izjava.
“Kao udruženje građana i nebudžetski korisnik, kroz projekte smo obezbijedili oko 720.000 KM koje smo uplatili sportistima za pripreme i kvalifikaciona takmičenja u ovom periodu.
Sistemsko rješenje ni na vidiku
Toliko novca Olimpijski komitet BiH nije dobio za sve projekte i rad OKBiH od Vijeća ministara i Ministarstva civilnih poslova za proteklih deset godina”, poručuje Fazlagić.
Objašnjava da je OKBiH spomenutih sredstvima stipendirao 14 rezultatski najboljih sportista BiH tri godine kako bi se što više njih kvalificiralo za OI u francuskoj prijestonici.
“Ponavljam, mi smo za samo jedan projekt, koji se zove Paris 2024, uložili više nego što su Vijeće ministara i spomenuto ministarstvo dali OKBiH u posljednjih deset godina”, naglasio je Fazlagić.
Tvrdi da je “OKBiH dao 200 posto svojih mogućnosti, ali dok se sistemski ne riješi finansiranje i zaokruži sportski sistem, teško ce se napraviti pomak”.Bh. delegacija brojala je samo pet takmičara u Parizu
“Rješenja su u rukama političke volje i htijenja političkih subjekata”, ističe Fazlagić.
Podsjetio nas je da je Olimpiijski komitet BiH još prije gotovo dvije godine digao glas i ukazao na dramatično stanje u finansiranju sporta.
Mnoge anomalije
Odnosno, kako je tada rečeno na okruglom stolu koji je organizirao OKBiH, “utvrđene su mnogobrojne anomalije i nedostaci te kompletno odsustvo organiziranog i sistemskog finansiranja vrhunskog sporta u našoj državi”.
Međutim, vlasti su se na to oglušile, pa smo i dalje na neslavnoj listi država koje nemaju olimpijsku medalju, odnosno nismo uspjeli osvojiti nijednu od osamostaljenja BiH.
“Zadovoljenjem devet zaključaka o sistemskom finasiranju vrhunskog sporta mnogo problema bi se riješilo.
Poziv trenera i vrhunskog sportiste bi postao atraktivan. Pružao bi sigurnost i mirnu budućnost te bi postao konkurentan na tržištu.
Ovako, u sportu ostaju samo entuzijasti i sportski rezultat je plod incidenta i velikog angažmana poorodica i pojedinaca”, zaključio je Fazlagić.
Trenutno aktivno 29 projekata
Fazlagić nam kaže da Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine u ovom trenutku ima 24 projekta prema fondu solidarnosti Međunarodnog olimpijskog komiteta i pet projekata koje sprovodi u saradnji s Evropskom unijom.
“Sve je usmjereno ka olimpijcima, vrhunskim sportistima, trenerima i sportskom sistemu.
Nebudžetski smo korisnik i ovo je jedini način podrške. U ostalim državama je drugačije…”, rekao je Fazlagić.
Devet zahtjeva s okruglog stola OKBiH koji nisu ispoštovani
Uvećati budžet za sport na svim nivoima vlasti BiH u skladu sa prosjekom Europske unije koja iznosi 1% od ukupnog državnog što bi na državnom nivou iznosilo minimalno 10 miliona KM.
Usvojiti adekvatne kriterije za dodjelu sredstava, gdje sredstva sa državnog nivoa trebaju biti isključivo namijenjena za Olimpijski komitet BiH, Sportske saveze BiH i Paraolimpijski komitet BiH, što preporučujemo i entitetskim nivoima. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastup i nagrade reprezentativnih selekcija ili reprezentativaca (olimpijaca).
Sredstva moraju biti operativna najkasnije od 01.01. za predstojeću godinu, a ne u decembru, kada su gotovo sva takmičenja i aktivnosti završene.
Izdvojiti značajna sredstava od igara na sreću, a posebno sportskih kladionica koje koriste sport, sportiste i sportske manifestacije kao osnovno sredstvo funkcionisanja i izvor dobiti.
Izdvojiti adekvatna sredstva za program Podrška mladim olimpijskim nadama na svim nivoima vlasti BiH.
Izdvojiti adekvatna sredstava za program Podrška za vrhunske sportiste koja bi se usmjerila prema potencijalnim olimpijskim kandidatima i olimpijcima Bosne i Hercegovine.
Formirati jedinstven sistem nagrađivanja za vrhunske rezultate na državnom, odnosno entitetskim nivoima ostvarenih na olimpijskim igrama, evropskim i svjetskim prvenstvima.
Napraviti jedinstven sistem za dodjelu identičnih naknada na nivou BiH – nacionalnih sportskih penzija za sve vrhunske sportiste.
Traži se usvajanje strategije razvoja sporta BiH